Data publikacji:

Nebulizator. Co to jest i jak używać?

Istnieją sprzęty, które powinny znaleźć się w każdym domu zamieszkałym przez dzieci; należy do nich z pewnością nebulizator. Co to dokładnie jest? Niezwykle przydatne urządzenie, które pozwoli ci przeprowadzać inhalacje, zarówno lekami, jak i solą fizjologiczną. Sprawdzi się zatem w czasie poważnych chorób oraz łagodnych, przedszkolnych infekcji, a korzyści z jego użytkowania odniosą również dorośli. Jeśli wciąż zastanawiasz się, co to dokładnie jest nebulizator i jak go poprawnie używać, dowiedz się o nim trochę więcej.
nebulizator co to

Czym jest nebulizator?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, z pewnością twoi bliscy szybko uświadomią ci, jak potrzebnym urządzeniem jest sprzęt służący do inhalacji. Może okazać się przydatny już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Znają go dobrze również dorośli cierpiący na choroby takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Najlepiej wybierać inhalatory dla całej rodziny, które w zestawie posiadają różne rozmiary masek. W powszechnym rozumieniu inhalator jest tym samym, co nebulizator – co to za urządzenie? Jego zadaniem jest zamiana płynnego leku w chłodną mgiełkę, która pozwala na przyjmowanie substancji leczniczych drogą wziewną, bezpośrednio do płuc. Inhalacje można również przeprowadzać pomocniczo w czasie łagodnych infekcji, stosując sól fizjologiczną – mają wtedy działanie nawilżające.
Technicznie rzecz biorąc, nebulizator jest najważniejszą częścią inhalatora, to właśnie on zamienia płyn w mgiełkę, dzięki wykorzystaniu siły sprężonego powietrza generowanego przez inhalator. Najczęściej jednak nazwy te są stosowane zamiennie.

Nebulizator – jak go poprawnie używać?

Wiesz już, co to jest nebulizator, ale obawiasz się, że nie będziesz umiał go używać? Nie ma nic prostszego, nauka zajmie ci kilka chwil. Musisz jedynie dowiedzieć się, jak poprawnie złożyć i rozłożyć urządzenie, co używać do nebulizatora oraz gdzie wlać lek czy sól fizjologiczną. Żeby jednak nie zrobić dziecku lub sobie krzywdy, musisz poznać najważniejsze reguły korzystania z nebulizatora. Co to za zasady?
  • Do inhalacji wykorzystuj wyłącznie leki przepisane przez lekarza, stosując je zgodnie z jego zaleceniami, lub sól fizjologiczną.
  • Nie możesz wlewać do nebulizatora olejków eterycznych ani naparów, pamiętaj, że drobinki płynu trafiają bezpośrednio do płuc.
  • Dbaj o regularne czyszczenie i dezynfekowanie nebulizatora. Co to dokładnie oznacza? Jeśli jest używany codziennie, powinien być poddawany dezynfekcji każdego dnia, a w międzyczasie przepłukiwany. Sposób czyszczenia znajdziesz w instrukcji, niektóre części można gotować, inne wymagają stosowania środków dezynfekujących.
  • Leki powinny być podawane przez ustnik, wtedy są najbardziej skuteczne.
  • Pamiętaj o regularnej wymianie części, w okresie wskazanym w instrukcji.

Korzyści wynikające z nebulizacji

Zakładając, że oswoiłeś już temat nebulizatora i masz pewność, jak używać tego urządzenia poprawnie, przed tobą wiele możliwości skutecznego leczenia poważnych i łagodnych infekcji. Lekarz może przepisać antybiotyki wziewne, a także leki, które upłynniają i ułatwiają odkrztuszanie, działają przeciwzapalnie lub rozszerzają oskrzela.
Bez konsultacji z lekarzem możesz wykonywać sobie lub dziecku inhalacje solą fizjologiczną, które nawilżają drogi oddechowe, dzięki czemu lepiej radzą sobie one z infekcją. Inhalacje pomagają też w rozrzedzeniu wydzieliny oraz pozbyciu się jej z organizmu. Chłodna mgiełka przynosi dużą ulgę i ułatwia oddychanie. Tego typu nebulizację warto wykonywać podczas przeziębienia dziecka 3 razy dziennie, a później dodatkowo należy oklepać plecy.
Czy warto kupić nebulizator? Oczywiście! Jest przydatny na co dzień, a ponadto nigdy nie wiadomo, kiedy konieczne będzie szybkie podanie leku. Zanim okaże się niezbędny, warto na spokojnie wybrać najlepsze urządzenie.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym